Polish English

lgd 07062016

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców objętych działaniem Lokalnej Grupy Działania „Zapilicze” informujemy iż : w dniu 17 maja 2016 roku, Lokalna Grupa Działania „Zapilicze” reprezentowana przez Panią prezes Iwonę Śliwę, Panią skarbnik Agnieszkę Pośnik – Kamińską, podpisała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego  w Warszawie umowę o warunkach i sposobie realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez społeczność w ramach PROW na lata 2014-2020.
Dokument Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru LGD „Zapilicze” jest ważnym narzędziem zarządzania lokalnego, zawierającym scenariusz działań zmierzających do rozwoju powiatu białobrzeskiego. Lokalna strategia rozwoju na lata 2014-2020  dla obszaru LGD „Zapilicze” jest kontynuacją strategii wdrażanej w poprzednim okresie programowania na lata 2007-2013.

Kwota jaka została pozyskana na realizację LSR to 4 750 000 zł (cztery miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych) z czego 50 % tj. (2 375 000 zł) przeznaczono na realizację celu „Aktywizacja zawodowa społeczności lokalnej” w zakresie podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej.

Pozostałe środki tj. 2 375 000 zł przeznaczono na realizację celu   „Aktywna i zintegrowana społeczność” poprzez działania takie jak :
a ) tworzenie i wspieranie grup integracji społecznej
b ) kultywowanie i promocja kultury i tradycji
c ) podnoszenie świadomości tożsamości lokalnej i kompetencji społecznych mieszkańców
d ) organizacja przedsięwzięć kulturalnych i rekreacyjnych
e ) doskonalenie ogólno dostępnej bazy społecznej
f) infrastruktura turystyczna i rekreacyjna
g ) dywersyfikacja dochodów w gospodarstwach rolnych

Beneficjenci:
1. Osoby fizyczne: UE, pełnoletnie, zamieszkałe na terenie LGD lub podejmujące/prowadzące działalność gospodarczą, której miejsce wykonywania wskazane w odpowiednim rejestrze znajduje się na tym obszarze.
2. Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawy przyznają zdolność prawną, których siedziba bądź oddział znajduje się na terenie LGD z wyłączeniem województwa.

3. O grant w ramach projektu grantowego mogą ubiegać się także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność oraz posiadające siedzibę na obszarze objętym LSR.
Umowa podpisywana jest z podmiotem, w skład którego wchodzi ta jednostka.

4. Grantobiorcy to podmioty nie prowadzące działalności gospodarczej i nie deklarujące jej podjęcia.

- Zasady dotyczące ustanawiania kryteriów wyboru operacji.
 • Wybór operacji do finansowania będzie miał charakter konkursu. Kryteria wyboru oraz zasady dokonywania ich zmian są określone przez LGD w lokalnej strategii rozwoju.
- Pomoc przyznawana jest pod warunkiem, że operacja realizuje wskaźniki zaplanowane w LSR.
-  Premiowane będą operacje spełniające jedno lub kilka z poniższych kryteriów:
• innowacyjne
• przewidujące zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska lub klimatu
• generujące nowe miejsca pracy (obowiązkowe dla operacji związanych z przedsiębiorczością)
• ukierunkowane na zaspokojenie potrzeb grup defaworyzowanych określonych w LSR.
LGD „Zapilicze” zapewnia bezpłatną pomoc w przygotowaniu wniosków. Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze LGD „Zapilicze” ul. Plac Zygmunta Starego 9, 26-800 Białobrzegi  w godz. 8.00-16.00.
Kontakt telefoniczny:  48-613-23-59 ; 696-461-198
Strona www : www.zapilicze.pl