Polish English

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 2243) utworzona została Białobrzeska Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Rozporządzenie weszło w życie 30 grudnia 2016 r.
W skład Podstrefy Białobrzegi weszły 23 działki o powierzchni 9,4284 ha podzielone na 6 kompleksów, w południowo zachodniej części miasta. Są one zlokalizowane między ulicami Kościelną i ulicą Rzemieślniczą. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę usługową i przemysłwo – składową. Teren posiada doskonały układ komunikacyjny – działki przylegają do DK 48 Tomaszów Mazowiecki – Koc, która łączy się poprzez węzeł Białobrzegi-Południe, w odległości 2 km z drogą ekspresową S7 (ok. 70 km od Warszawy). Droga krajowa 48 umożliwia sprawny dojazd w kierunku zachodnim do drogi S8 i dalej autostrady, zaś w kierunku wschodnim dojazd do DK19 i dojazd do przejść granicznych na wschodniej granicy państwa.

Teren objęty podstrefą
teren1

Plan zagospodarowania przestrzennego terenu objętego podstrefą

teren2

Instytucją zarządzającą TSSE EURO-PARK WISŁOSAN jest jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa utworzona w 1991 r – Agencja Rozwoju Przemysłu SA.

W TSSE realizowane są procedury wydawania zezwoleń i lokowania inwestycji. Pomoc publiczna oferowana w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Dwa tytuły pomocy: nakłady inwestycyjne lub utworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy.

• Maksymalna wielkość pomocy: 35% nakładów inwestycyjnych lub 35% dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników (w przypadku małego przedsiębiorcy wskaźnik podwyższony jest do 55%, a średniego przedsiębiorcy do 45%)
  • Pomoc regionalną przedsiębiorca otrzymuje głównie w formie ulgi w podatku dochodowym
  • Kwoty uzyskane przez przedsiębiorcę w ramach pomocy publicznej   otrzymane z innych źródeł podlegają sumowaniu
  • Warunki uzyskania pomocy: minimalna wielkość poniesionych inwestycji 100 tys. EURO, własność majątku przez min. 5 lat, dla dużych przedsiębiorstw działalność musi być prowadzona przez co najmniej 5 lat od  momentu uzyskania zezwolenia, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw musi być prowadzona co najmniej przez 3 lata.

Akty prawne regulujące działalność TSSE

• Ustawa z dnia 20 października 1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 282).
  • Ustawa z dnia 2 października 2003r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 z poźn. zmianami)
  • Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.jedn. Dz.U. 2007 r., poz. 404)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz. U. Nr 232, poz. 1548)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008r. w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną (Dz. U. Nr 224, poz. 1477)
  • Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008r. w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (t.jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 1306).
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 2 lipca 2009r. w sprawie powierzenia Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN oraz wykonywania kontroli realizacji warunków zezwolenia (Dz. U. 113.941.)
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004r. w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN (Dz.U. Nr 254, poz. 2549)
  • Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013 (Dz. Urz. UE C 54 z dnia 4 marca 2006 r.)
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych).

portal mapowy wm

Pogoda na dziś