Od kilku dni na terenie miasta Białobrzegi i okolicznych wsi obserwowany jest zwiększony pomór ptaków krukowatych: wron siwych, kawek i srok.
Przeprowadzone badania w PIW - PIB w Puławach w dniu 29 lipca 2024 r. na zlecenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie wykluczyły rzekomy pomór drobiu i ptasią grypę.
Stwierdzono natomiast obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu oraz wielu innych toksycznych substancji w tym: mikotoksyn, metali ciężkich i pestycydów mogących przyczynić się do zwiększonej śmiertelności.
Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową, odzwierzęcą, która podlega nadzorowi. Głównym wektorem przenoszenia wirusa, w tym na ludzi, są owady krwiopijne, przede wszystkim komary. Gospodarzami przypadkowymi są ludzie, konie i inne kręgowce, ulegający infekcji w wyniku ukąszenia przez zakażonego komara. U większości ludzi zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Wirus nie przenosi się między ludźmi.
Nadzór ww. służb polega na obserwacji stanu zdrowia i zachowania zwierząt oraz zwracanie uwagi na nietypową śmiertelność wśród ptaków.
W przypadku znalezienia ptaka, który „dziwnie” się zachowuje lub jest martwy należy zachować ostrożność. Pojedyncze martwe ptaki należy utylizować zachowując środki ostrożności (rękawice ochronne).
Za utylizację martwych ptaków odpowiada właściciel gruntu, a na obszarach utrzymywanych przez gminę, takich jak plaże, parki, pasy drogowe i rynki, zarządca obszaru.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: https://piwbialobrzegi.com.pl/ oraz https://www.gov.pl/web/psse-bialobrzegi
Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi /Adam Bolek/Powiatowy Lekarz Weterynarii /Piotr Bielawski/Powiatowy Inspektor Sanitarny/Kamila Jagiełło/