cp logoOd piątku 15 lipca 2022 można składać wnioski na prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem wymiany "kopciucha" bądź ocieplania domu. NFOŚiGW "z wyprzedzeniem" przekaże do 50 proc. kwoty dotacji, maksymalnie nawet 40 tys. zł.

To rozwiązanie jest skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych i jest dostępne tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie. Warunkiem wypłaty prefinansowania jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac.
W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. 

Ze ścieżki prefinansowania mogą skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Chodzi o właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Te dwie grupy w "Czystym Powietrzu Plus" mogą otrzymać też o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji.

Dokumenty trzeba składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW; można w tym celu skorzystać z punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Rozpatrzenie wniosku zainteresowanej osoby ma trwać maksymalnie 14 dni.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych na bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

 

 

 

 000ENE57FV4XD3BA C411

 

 

logo UE rgb 1 2

 

rfrg

679gison sip2

 

czyste powiet

ulotka1f STRstop smog

airly

wifi4eu

azest res

europark wislosan

 

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

LPM logo 2018 rgb

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid