Miasto i Gmina Białobrzegi z dumą uczciły 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Dwa dni uroczystych obchodów – 10 i 11 listopada – pozwoliły mieszkańcom nie tylko wspominać bohaterów, którzy walczyli o wolność, ale także zastanowić się nad jej ceną w kontekście współczesnych wyzwań.
Wydarzenia, przygotowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi Adama Bolka, Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN Jolantę Plesiewicz oraz Dyrektora Białobrzeskiego Centrum Kultury "Białe Brzegi" Mateusza Rzeźnickiego, były przepełnione duchem patriotyzmu, wzruszenia i dumy narodowej.
10 listopada przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Rzemieślniczej zgromadzili się mieszkańcy, aby wziąć udział w uroczystym odsłonięciu popiersia Bronka Mroczkowskiego – młodego bohatera z Białobrzegów, który stał się symbolem bezgranicznego poświęcenia dla Ojczyzny. Bronek Mroczkowski, walczył w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, kluczowym momencie historii, kiedy ważyły się losy naszej niepodległości. Mroczkowski pozostaje wzorem młodzieńczej odwagi, patriotyzmu i gotowości do największych poświęceń.
Odsłonięcie jego popiersia to nie tylko akt upamiętnienia jego życia, ale również hołd złożony wszystkim młodym Polakom, którzy przed laty stawali do walki o wolność. To przypomnienie, że nasza niepodległość nie jest dana raz na zawsze – że musimy ją cenić i pielęgnować każdego dnia.
Po odsłonięciu pomnika, o godz. 16:00, w sali sportowej PSP nr 1 im. KEN odbyło się wzruszające przedstawienie patriotyczne zatytułowane "Gdzie dziewczęta... Gdzie są chłopcy z tamtych lat?". Uczniowie szkóły oddali hołd bohaterom przeszłości, przypominając, że ich ofiara nie poszła na marne. Spektakl ten, pełen emocji, muzyki i historii, był nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także lekcją, jak ważne są w naszym życiu wartości takie jak wolność, solidarność i miłość do Ojczyzny.
Dzień Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, rozpoczął się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Świętej Trójcy w Białobrzegach. Modlitwa za Polskę i jej obywateli zgromadziła licznych mieszkańców, którzy przyszli wyrazić wdzięczność za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju. W świątyni rozbrzmiewały słowa pełne nadziei i miłości do Ojczyzny – słowa, które jednoczyły pokolenia i przypominały, że niepodległość jest nie tylko darem, ale i zobowiązaniem.
Kolejnym punktem obchodów był koncert pieśni patriotycznych, który odbył się o godz. 12:00 w Białobrzeskim Centrum Kultury "Białe Brzegi". Wykonanie pieśni przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach było głęboko poruszające. To muzyczne spotkanie stało się sposobem na wspólne przeżywanie patriotyzmu, na odczuwanie jedności i dumy z bycia Polakiem.
Obchody Święta Niepodległości w Białobrzegach przypomniały, że wartość wolności doceniamy w pełni dopiero wtedy, gdy jest zagrożona. Historia Polski uczy nas, że niepodległość wymaga odwagi, determinacji i czasem największych poświęceń. To właśnie dlatego pamięć o bohaterach przeszłości jest tak ważna – bo to ich życie i ofiara przypominają nam, że wolność jest krucha i trzeba jej strzec.
W czasach, gdy świat staje w obliczu licznych wyzwań, my – Polacy – mamy obowiązek czerpać siłę z historii i dbać o naszą niepodległość każdego dnia. Obchody Święta Niepodległości w Białobrzegach były więc nie tylko świętem przeszłości, ale również inspiracją do budowania przyszłości. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy wzięli udział w uroczystościach. Razem uczciliśmy pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę, i wspólnie wyraziliśmy miłość do Ojczyzny.
Niech nasza jedność i duma narodowa pozostaną żywe, a pamięć o bohaterach niech zawsze prowadzi nas do troski o Wolność i Niepodległość.