plen

20150101 040438W dniach 27-31 lipca 18-osobowa grupa młodzieży z parafii Białobrzegi uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Hasłem tegorocznych ŚDM były słowa Jezusa: „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Wśród wielu grup z całego świata byli również rozentuzjazmowani młodzi parafianie z Białobrzegów wraz ze swoimi duszpasterzami ks. Karolem Kwiatkowskim i ks. Grzegorzem Opielą oraz białobrzeżaninem, klerykiem Damianem Bednarkiem.
Przed naszym wyjazdem uczestniczyliśmy wspólnie z młodzieżą z dekanatu jedlińskiego i przytyckiego w celebracji Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Dziekana Grzegorza Wójcika. Po uroczystym błogosławieństwie udaliśmy się 2 autokarami w okolice Krakowa do Pobiednika Wielkiego, gdzie znajdował się Campus Diecezji Radomskiej. Tam poprzez liczne katechezy, modlitwę i czuwania przygotowywaliśmy się do spotkania z papieżem Franciszkiem. Pierwsze spotkanie z Biskupem Rzymu odbyło się na krakowskich Błoniach 28 lipca w piątek, podczas poruszającej Drogi Krzyżowej, gdzie każdy z nas mógł namacalnie dotykać z Chrystusem swoich słabości i niedomagań. Doświadczenie wielkiej wspólnoty młodzieży zaowocowało wspólnymi śpiewami, modlitwą i zdjęciami podczas powrotu w tramwaju, autobusie i krakowskich ulicach. Szczególnie zapadnie nam w pamięci spotkanie z młodzieżą i księdzem z Chile, którzy żywo i spontanicznie reagowali na nasz śpiew, często nam wtórując i klaszcząc w dłonie.
Kolejny dzień to poranne wstanie i Eucharystia by razem udać się do Brzegów, gdzie miały się odbyć główne obchody Dnia Młodzieży. Spakowani w żółte plecaki, karimaty i śpiwory udaliśmy się autokarem na Campus Misericordiae. Doskonale zorganizowane służby zatrzymały nas już 15km przed placem, dlatego tą trasę musieliśmy pokonać pieszo. Mimo ponad 30-stopniowego upału, pełni nadziei i radości dotarliśmy do swojego sektora. Tam uczestniczyliśmy w wieczornym czuwaniu z papieżem Franciszkiem. Każdemu z nas zapadły słowa Ojca Świętego, który mówił: „byśmy nie byli młodzieżą kanapową, która szuka tylko wygód i zamyka się w czterech ścianach ze swoim laptopem czy smartfonem, stawiając mury, ale budowali mosty międzyludzkie”. Spotkanie z papieżem zakończył koncert polskich artystów pod batutą Adama Sztaby.
Po nocy spędzonej na Campus Misericordiae, nieco zmarznięci wczesnym rankiem wstaliśmy, by wychwalać Boga śpiewem wraz z zespołem Siewcy Lednicy. Kiedy pojawił się Ojciec Święty w swoim papamobile młodzież z całego świata skandowała na placu: „Papa Francesco…. Papa Francesco…. Papa Francesco.” Kulminacyjnym punktem była niedzielna Msza Święta podczas której papież Franciszek wzywał byśmy: „jak Zacheusz zaprosili Jezusa do swojego domu i zeszli z drzewa swojego grzechu”. Umocnionych Słowem Bożym i Eucharystią papież pobłogosławił nas do naszych domów, zapowiadając że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 roku.
Dla wszystkich uczestników był to czas doświadczenia żywej wspólnoty Kościoła, którą tworzy każdy z nas. Niezwykłym pozostanie spotkanie z papieżem Franciszkiem oraz młodzieżą z całego świata, którzy wierzą w tego samego Boga. Dziękujemy za wszelką życzliwość ks. Proboszczowi Arturowi Hejdzie oraz burmistrzowi Adamowi Bolkowi za koszulki, które identyfikowały nas pośród innym pielgrzymów oraz młodzieży, która dała żywe świadectwo wiary.  Bogu niech będą dzięki za ten owocny czas. Do zobaczenia w Panamie w 2019 roku.

Opracował: ks. Grzegorz Opiela

 

airly

wifi4eu

szacowanie strat

azest res

ido

aplikacja mobilna

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

bialobrzegitv res

stop smog

opinia res

rodo

gazeta nowa logo

LPM logo 2018 rgb

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  logo adoptuj  logo mikro  logo sanepid