plen

most 1pBiałobrzeski most zyskał nowy wygląd. Testowana jest iluminacja dwóch przęseł żelbetowego mostu, który w ubiegłym roku obchodził 80-lecie powstania.

Nasz białobrzeski most w ubiegłym roku obchodził swoje 80. urodziny. Z tej okazji rozpoczęły się pracę nad podświetleniem dwóch przęseł mostu, który jest symbolem naszego miasta. Iluminacyjne wykonuje firma Euro-Light,  w ramach prowadzonych prac oświetleniowych na ul. Krakowskiej.


Przypomnijmy, żelbetowy most na Pilicy w Białobrzegach budowany był w latach 1932 - 1936, według projektu prof. Wacława Straszyńskiego. Powstał na miejscu poprzedniego, drewnianego mostu. Podczas kampanii wrześniowej jedno przęsło wysadzili polscy saperzy. Zostało ono uzupełnione drewnianą konstrukcją przez Niemców. W 1950 r. przęsło zostało odbudowane. W okresie międzywojennym był to jeden z największych żelbetowych mostów w Polsce. Jego długość to 250 m. Zbudowany jest z czterech przęseł (każde po około 60 m dł.). Do budowy mostu użyto żwiru z Pilicy. Białobrzeski most wszedł na zawsze do literatury polskiej - pisali o nim polscy poeci i prozaicy, m. in.: Agnieszka Osiecka, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Dygat.
(fot. A. Górczyński)

aplikacja mobilna

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

bialobrzegitv res

kolektory 16032015

opinia res

gazeta nowa logo

portal mapowy wm

 

Informacje archiwalne

 

logo archiwum

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  logo adoptuj  logo mikro  logo sanepid