plen

pilica09102018Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie odmówił zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zbiornika wodnego w miejscowości Białobrzegi na rzece Pierzchniance. Będzie odwołanie od decyzji.

- Dziwna decyzja. Trzy lata RDOŚ potrzebował aby ją wydać, a uzasadnienie merytoryczne ma kilka zdań. O ile warianty I i II zlokalizowane w obszarze Natura 2000 mogły być trudne w realizacji o tyle wariant trzeci wydawał się dobrym rozwiązaniem. W uzasadnieniu odmowy na temat wariantu III jest tylko jedno zdanie! Oczywiście będziemy się odwoływać od tej decyzji, ponieważ jej uzasadnienie jest co najmniej dziwne i bardzo lakoniczne – mówi burmistrz Adam Bolek.

 

Sprawa zalewu ciągnie się od 4 lat. W 2014 roku Starostwo Powiatowe wystąpiło z propozycją budowy zalewu. W tym samym roku podpisano porozumienie z wojewodą mazowieckim i Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych o rozdziale kompetencji podczas prac przygotowawczych. W 2015 roku do współpracy przy zadaniu przystąpiła Gmina Białobrzegi. Samorządy zobowiązały się do przeprowadzenia procedury środowiskowej. Na koncepcje zalewu wojewoda przekazał samorządom 130 tys. zł.
Wykonano trzy koncepcje zalewu, dwie w obszarze Natura 2000 zlokalizowane na północ od miasta i jedną poza tym obszarem na południe od osiedla Borki. Wykonano również badania środowiskowe dla wszystkich koncepcji.
9 marca 2016 roku Gmina Białobrzegi złożyła wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Po trzech latach (decyzja z 28 września 2018 r.) RDOŚ odmówił zgody na realizację zadania. W uzasadnieniu czytamy m. in., że „Dla wariantu III na tym etapie planowania inwestycji nie można dokonać jej wpływu na środowisko przyrodnicze”.
Gmina Białobrzegi w ciągu 14 dni złoży odwołanie od decyzji.

 

Pakiet 5 Rachmistrzowie rozpoczna prace w maju1

 nsp 300x600px 002

stop smog

airly

wifi4eu

 

szacowanie strat

azest res

ido

europark wislosan

bieg pilicy baner2017

smieci 2016

jzb

 

opinia res

rodo

gazeta nowa logo

LPM logo 2018 rgb

 

images

pobrane

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze  115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  eUS mix ost4  logo mikro  logo sanepid