Na Placu Zygmunta Starego pojawił się Jeremi Przybora. Właśnie zainstalowano ławeczkę, na której siedzi ten wspaniały artysta, mieszkający nad Pilicą w Pacewie i bywający w Białobrzegach. Ławeczka jest jednym z elementów turystyczno-historycznych, które powstają na placu.
Cały projekt to wspólne przedsięwzięcie Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Miasta i Gminy. BTK otrzymało prawie 100 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Zapilicze na realizację projektu Turystyczno-historyczne elementy rynku miasta Białobrzegi. Urząd zabezpieczył 120 tys. zł. Dzięki tej wspólnej inicjatywie na rynku pojawiła się ławeczka Jeremiego Przybory, 12 tablic z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów miasta oraz 5 gąsek, związanych z legendą o powstaniu nazwy miasta (montowane będą w maju). Wszystko wykonane jest ze stopu brązu.
- Serdecznie dziękuję za współpracę przy projekcie Pani prezes Krystynie Kozłowskiej i całemu zarządowi Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego. Myślę, że dzięki tej wspólnej inicjatywie w Białobrzegach powstała wspaniała rzecz, która będzie ciekawym elementem promocyjnym i historycznym. Uroczyste, oficjalne odsłonięcie tych elementów ze zrozumiałych względów musimy odłożyć w czasie – mówi burmistrz Adam Bolek.
Propozycje wyglądu ławeczki przygotowała Artystyczna Odlewnia Metali Art-Odlew z Opola.
Mieszkańcy w głosowaniu internetowym wybrali projekt, który został zrealizowany. Rzeźby wykonał artysta Michał Dyląg.
Propozycje najważniejszych wydarzeń z historii miasta przygotowali białobrzescy regionaliści: Ireneusz Rzeczkowski i Roland Wielgomas. Tutaj także mieszkańcy poprzez głosy oddane w sondzie internetowej wybrali wydarzenia, które uznali za najważniejsze w 480-letniej historii miasta.
Koncepcja artystyczna Ławeczki Jeremiego Przybory
Przybora siedzi na ławce – identycznej jak ławki w naszym mieście - ubrany we frak i cylinder z aktówką na ramieniu i laseczką. W identycznym stroju występował w Kabarecie Starszych Panów. W ręku trzyma kartkę papieru, na której widnieje tekst jego autorstwa (Memuarów cz. III), mówiący o swojej ukochanej żonie Alicji Wirth. Na ławce leży otwarty zeszyt, w którym zapisany jest teks Konstantego Przybory – syna Jeremiego – mówiący o Pacewie nad Pilicą. Na oparciu ławki siedzi sójka – ptak, który został udomowiony przez Jeremiego Przyborę na działce w Pacewie. Podobno pogłaskanie sójki przynosi szczęście. Przybora spogląda na fontannę i gęsi, które idą do wody.
Historia pod stopami – dzieje miasta
Na Placu Zygmunta Starego, który w 1540 roku nadał osadzie Brzegi prawa miejskie, zamontowanych zostało 12 tablic, na których widnieją najważniejsze wydarzenia z historii miasta. „Historia pod stopami” przedstawia wydarzenia, które wybrano spośród ponad 20 propozycji, które przygotowali białobrzescy regionaliści: Ireneusz Rzeczkowski i Roland Wielgomas. Mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali, które z nich umieszczone zostaną na tablicach. Tablice zawierają również herb miasta, logo Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego, fragment loga promocyjnego gminy i jedną z gęsi. Na każdej tablicy widnieje inskrypcja: 480 lat nadania praw miejskich. 1540-2020.
Gęsi (montaż w maju)
Gęś biała związana jest z legendą, jakoby pewien władca, jadąc od strony Falęcic zobaczył pasące się na nadpilickich łąkach białe gęsi, które z daleka dawały wrażenie białych brzegów nad rzeką Pilicą. Stąd Brzegi zmieniły swą nazwę na Białobrzegi. Tyle mówi legenda ale faktem jest, że nad Pilicą wypasano gęsi jeszcze w połowie XX w. W maju na Placu Zygmunta Starego będzie montowana gęsia rodzina, która będzie się składać z samca z rozłożonymi skrzydłami, samicy, która prowadzi stado do wody (fontanny) i trójki młodych - dzieci - w różnym wieku. Rodzina gęsi symbolizuje również różne pokolenia mieszkańców Białobrzegów, których do dzisiaj nazywa się gęsiarzami.