Zakończyła się instalacja figur przedstawiających gęsi na Placu Zygmunta Starego. To ostatni element projektu realizowanego przez Gminę Białobrzegi i Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne.
Na Placu Zygmunta Starego zamontowana została gęsia rodzina, która składa się z samca z rozłożonymi skrzydłami, samicy, która prowadzi stado do wody (fontanny) i trójki młodych - dzieci - w różnym wieku. Rodzina gęsi symbolizuje różne pokolenia mieszkańców Białobrzegów, których do dzisiaj nazywa się gęsiarzami.
Gęś biała związana jest z legendą, jakoby pewien władca, jadąc w kierunku naszego miasta, zobaczył pasące się na nadpilickich łąkach białe gęsi, które z daleka dawały wrażenie białych brzegów nad rzeką Pilicą. Stąd Brzegi zmieniły swą nazwę na Białobrzegi. Tyle mówi legenda ale faktem jest, że nad Pilicą gęsiwypasano jeszcze w połowie XX w.
- Chciałbym, aby gęś była jednym z symboli naszego miasta, może maskotką, elementem, który kojarzony będzie z Białobrzegami i na trwałe wpisze się w nasz miejski krajobraz kulturowy - mówi burmistrz Adam Bolek.
Cały projekt to wspólne przedsięwzięcie Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Miasta i Gminy. BTK otrzymało prawie 100 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Zapilicze na realizację projektu Turystyczno-historyczne elementy rynku miasta Białobrzegi. Urząd zabezpieczył 120 tys. zł. Dzięki tej wspólnej inicjatywie na rynku pojawiła się ławeczka Jeremiego Przybory, 12 tablic z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów miasta w 480 rocznicę nadania Białobrzegom praw miejskich oraz 5 gąsek, związanych z legendą o powstaniu nazwy miasta.Rzeźby wykonał artysta Michał Dyląg. Wszystkie elementy z brązu wykonała firma Artystyczna Odlewnia Metali Art-Odlew z Opola.