plen

dyktando1W poniedziałek, 23 listopada 2015 roku o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach odbył się VI Białobrzeski Konkurs Ortograficzny O Złote Pióro Burmistrza Miasta I Gminy Białobrzegi.
Tradycyjnie organizatorami konkursu byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach, Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Białobrzegi. Do tegorocznego dyktanda przystąpiło 101 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież i dorośli.

 

Uczestnikami Konkursu byli uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z gminy i powiatu białobrzeskiego m.in. PG im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach, NG „Siódemka” w Białobrzegach, ZSG w Starej Błotnicy, ZSG w Starym Goździe, ZSP im. St. Staszica w Białobrzegach, LO im. AK w Białobrzegach oraz osoby dorosłe z gminy i powiatu białobrzeskiego. Wszystkich zgromadzonych gości przywitali: Anna Tchórzewska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach, Sylwia Chojnacka-Tuzimek - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Białobrzegi oraz  Mieczysław Danielewicz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi. Tekst Dyktanda pt. „Feralny dzień” tradycyjnie przygotował prof. dr hab. Andrzej Markowski – Członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Po sprawdzeniu wszystkich prac Komisja Konkursowa w składzie:

 • prof. dr hab. Andrzej Markowski – Członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego,
 • Anna Boczkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Białobrzegach,
 • Monika Śliwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Białobrzegach,
 • Grażyna Huzar z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach,
 • Jolanta Kaczmarek z Niepublicznego Gimnazjum „Siódemka” w Białobrzegach,
 • Marta Mikulec z Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach,
 • Małgorzata Katarzyna Piechota z Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach,
 • Marzena Jakubowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Białobrzegach,
 • Edyta Pałczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej,

wyłoniła następujących laureatów:

Tytuł Białobrzeskiego Mistrza Polskiej Ortografii otrzymały:
– w kategorii młodzież – Karolina Trześniewska – LO im. AK w Białobrzegach
– w kategorii dorośli – Krystyna Pośnik  

I NAGRODA:
–  w kategorii młodzież otrzymały:
– Monika Piotrowska – LO im. AK w Białobrzegach
– Ania Tomala – LO im. AK w Białobrzegach
–  w kategorii dorośli otrzymała:
– Beata Nowak  

II NAGRODA:
–  w kategorii młodzież otrzymali:
– Mariusz Stańczyk – ZSP im. St. Staszica w Białobrzegach
– Weronika Kawecka – LO im. AK w Białobrzegach
– Ernest Matyjas – LO im. AK w Białobrzegach

III NAGRODA:
–  w kategorii młodzież otrzymały:
– Anna Skuza – LO im. AK w Białobrzegach
– Oliwia Gołasz – PG im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach

WYRÓŻNIENIA otrzymali:
– Piotr Deleska – LO im. AK w Białobrzegach
– Aleksandra Lewandowska – LO im. AK w Białobrzegach
– Dominik Sąporowski – ZSG w Starym Goździe
– Patryk Ziemnicki – LO im. AK w Białobrzegach
– Filip Wincewicz – LO im. AK w Białobrzegach

Nagrody główne przekazane przez Burmistrza wręczył Zastępca Mieczysław Danielewicz. Serdeczne podziękowania składamy szanownemu Jury za pracę włożoną w sprawdzanie prac konkursowych, Dyrektor Annie Gutkiewicz oraz nauczycielom Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego za okazaną pomoc w organizacji konkursu i udostępnienie sali gimnastycznej.


Wszystkim uczestnikom Dyktanda, ich opiekunom oraz gościom dziękujemy za udział oraz gratulujemy znajomości zasad pisowni i ortografii. Zapraszamy za rok!!!


TEKST VI BIAŁOBRZESKIEGO DYKTANDA 2015

Feralny dzień

To był naprawdę nie zwykły dzień, lecz piątek, trzynastego, i w dodatku przeokropny. Z rana przyszła niespodziewanie  Bunia, która przyniosła mamusi korzeń żeń-szeń.  Tatuś, który był - nie wiadomo dlaczego – skwaszony jakby zjadł niedosmażonego homara, spytał, po co ten ekstrawydatek, a wtenczas Bunia obruszyła się nie na żarty i powiedziała, że niedouczeni faceci powinni oddać się lekturze chociażby „Poradnika dla laika”. Ja się roześmiałem,  że Bunia nazwała tatusia lejkiem, a wówczas tatuś spojrzał na mnie tak, że raz-dwa wtranżoliłem trzy czwarte croissanta i wypiłem kubek brązowoszarej kawy, i wybiegłem w pośpiechu z domu.
Po drodze dogonił mnie Kleofas  (ale z niego głupek) i zhisteryzowanym głosikiem błagał, żebym mu dał odpisać arcytrudne zadanie z geografii o tym, jakie zabytki są w Masywie Centralnym. A ja, kurczę blade, w ogóle zapomniałem o tym zadaniu, bo wieczorem podglądałem przez lornetkę jasnowłosą Jadwinię, jak rozwijała w tę i we w tę stronę jakieś wstążki czy inne  szmatki-łatki. Jak już doczłapaliśmy się ponuro do szkoły, to przyskrzyniliśmy Ananiasza, a Euzebiusz powiedział, że da mu fangę w nos, jak ten maminsynek nie da odpisać zadania. Ananiasz, rozżalony, chociaż z początku niezwykle się opierał, to w końcu ustąpił. No, ale niestety, wkrótce okazało się, że on wypisał zamki nad Loarą i nasza Pani była niezwykle zdumiona, i powiedziała, że nie spodziewała się, że tylu chłopców ma tak spaczony obraz geografii Francji.  Na przerwie dorwaliśmy Ananiasza, ale z nagła wychynął skądciś Rosół i powiedział, żebyśmy popatrzyli mu w oczy i bezzwłocznie powiedzieli, czego chcemy od tego nieszczęśnika Ananiasza. Taka gadka szmatka jak co dzień, aleśmy się co nieco spietrali, a Rufus ni stąd, ni zowąd zaczął beczeć i mówić, że jego tata policjant wszystkich zamknie do ciupy. To rozsierdziło Rosoła i za karę musieliśmy zostać na ponadpółtoragodzinną odsiadkę po lekcjach.
W domu też było niefajnie, bo mama ścierała ten żeń-szeń, ale starła go nie tak, jak  trzeba by było to zrobić, i tatuś chichotał, aż dostał czkawki. Wtedy mama hop-siup wzięła torebkę i płaszcz i wyskoczyła z domu. Tatuś, jakby skonfundowany,  zaczął czytać „Magazyn Motoryzacyjny”, a ja zjadłem tylko trochę kaszy manny i wypiłem z pół szklanki schłodzonego soku malinowo-porzeczkowego. A kiedy szedłem na górę, z nagła się pośliznąłem i skręciłem nogę w kostce. Więc to był na pewno superpechowy dzień.

 

logo pilica logo starostwo logo straz 152901 logo zapilicze 115647 logo apteki
muw swm mp dzu logo pks
logo mjwpu logo policja  logo adoptuj  logo mikro  logo sanepid